0

10.000 Bakımı Nedir?

Mayıs 7, 2022
10.000 bakımı nedir?

Periyodik bakım veya halk arasında sıklıkla bilinen adı ile 10.000 bakımı nedir? 10.000 bakımında neler yapılır?

10.000 Bakımı Nedir ?

10.000 bakımı aslında adından da anlaşılabileceği gibi 10.000 km’de bir yapılan (Araçtan araca değişiklik gösterir ağır vasıtalarda bu rakam çok daha yüksektir, bazı otomobillerde de bu rakam 15.000’de birdir. Bunun yanında motosiklet gibi taşıtlarda da daha düşüktür. Genelde motosikletlerde 5.000’de bir bakım yapılır) bakımdır. Bunun yanında periyodik bakım eğer bir yıl içerisinde bu kilometre dolmasa bile yapılır. Yani periyodik bakım ya belirtilen kilometrelerde ya da her yıl yapılmalıdır.

10.000 Bakımı (periyodik bakım) aracın düzenli çalışması için gerekli olan filtre ve yağların değiştirildiği bunun yanında genel kontrollerin yapıldığı bakımdır. Vaktinde yaptırmak aracınızın parçalarının uzun süre sorunsuz çalışması ve yıllarca sizinle kalması için önemlidir.

Periyodik Bakımda Neler Değişir?

Periyodik bakımda değişen temel parçalar vardır. Bunların yanında bakımda gerekli kontroller de yapılır. Eğer kontroller sonucunda fren balatası, fren diski veya benzer bir parçanın bittiği görülürse bunlar da değiştirilir. Bunun yanında periyodik bakımda düzenli olarak yapılanlar;

  • Motor yağının değişimi,
  • Yağ filtresinin değişimi,
  • Hava filtresinin değişimi,
  • Yakıt filtresinin değişimi,
  • Polen filtresinin değişimi,
  • Fren sistemlerinin, motorun ve diğer mekanik parçaların kontrolü,
  • Silecek suyu ve sileceklerin kontrolü,
  • Lastiklerin ve lastik basınçlarının kontrolüdür.

Bunlar tüm bakımlarda standart olarak yapılırlar. Bunun yanında bazı kilometrelerde ekstra özel bakımlarda yer almaktadır. Örneğin fren diski değişimi, balataların değişimi, şanzıman yağı değişimi, triger kayışı değişimi gibi değişimler bunlara örnektir. Hangi bakımda nelerin değişeceği aracınızın kullanım kılavuzunda belirtilmektedir.

Yazı hakkında kendi fikirlerinizi belirtmek veya aklınıza takılanları sormak için formumuzdaki konuya göz atabilirsiniz. 10.000 Bakımı Nedir? (otomobil.info.tr-forum)